Results
Mustekalauinnit
Place: Organizer: Octopus Lohja
Pool: 25m Competition Date: loka 26, 2019 to loka 26, 2019
Event 1, 50m Rintauinti P10, P12, M 10 and younger - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Nooa Koskela 2009 Cetus Espoo -.-- 94 55.34
2 Jesper Arvela 2010 Hyvinkään Uimaseura -.-- 77 59.17 +3.83
3 Niko Ruotinen 2010 Octopus Lohja -.-- 75 59.68 +4.34
4 Nicolas Luoma 2010 Uinti Hyvinkää -.-- 75 59.87 +4.53
5 Eevert Saarinen 2011 Octopus Lohja -.-- 47 1:09.65 +14.31
6 Kasper Salmi 2009 Simmis Grani -.-- 47 1:09.88 +14.54
- Konsta Hiltunen 2009 Hyvinkään Uimaseura -.-- DSQ SW 4.4
- Elias Boman 2010 Hyvinkään Uimaseura -.-- DSQ SW 7.2
Event official at: 26.10.2019 16.06.30
Event 1, 50m Rintauinti P10, P12, M 11-12 years - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Eetu Niemi 2007 Octopus Lohja -.-- 241 40.52
2 Leo Mannonen 2007 Cetus Espoo -.-- 216 42.07 +1.55
3 Tommy Palm 2007 Cetus Espoo -.-- 203 42.96 +2.44
4 Ville-Veikko Luomala 2007 Järvenpään Uintiklubi ry -.-- 199 43.23 +2.71
5 Oiva Koppelmäki 2007 Hyvinkään Uimaseura -.-- 186 44.23 +3.71
6 Eetu Lahtinen 2007 Gladius Kirkkonummi -.-- 118 51.37 +10.85
7 Arttu Kaskimies 2008 Gladius Kirkkonummi -.-- 118 51.47 +10.95
8 Kaspar Ragnar Markus Varik 2007 Gladius Kirkkonummi -.-- 112 52.29 +11.77
9 Otso Jalli 2008 Gladius Kirkkonummi -.-- 106 53.20 +12.68
10 Oliver Autero 2008 Uinti Hyvinkää -.-- 102 54.03 +13.51
11 Joona Salminen 2008 Cetus Espoo -.-- 92 55.77 +15.25
12 Julius Cario 2008 Gladius Kirkkonummi -.-- 72 1:00.42 +19.90
- Thomas  Brutel 2008 Cetus Espoo -.-- DSQ SW 4.4
Event official at: 26.10.2019 16.06.30
Event 1, 50m Rintauinti P10, P12, M 13 and older - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Ukko-Pekka Luomala 2004 Järvenpään Uintiklubi ry -.-- 424 33.59
2 Miska Törmi 2004 Octopus Lohja -.-- 396 34.36 +0.77
3 Samuli Seger 2005 Octopus Lohja -.-- 321 36.84 +3.25
4 Joona Jakoaho 2006 Hyvinkään Uimaseura -.-- 234 40.92 +7.33
5 Robert Cranston 2006 Nummelan Kisaajat -.-- 209 42.53 +8.94
6 Kasper Borremans 2006 Nurmijärven Uinti -.-- 187 44.11 +10.52
7 Antti Huttunen 2006 Nummelan Kisaajat -.-- 170 45.57 +11.98
8 Mico Liljeblad 2006 Octopus Lohja -.-- 75 59.63 +26.04
Event official at: 26.10.2019 16.06.30
Event 2, 50m Rintauinti T10, T12, N 10 and younger - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Liinu Nevalainen 2009 Cetus Espoo -.-- 247 45.61
2 Viktoria Tuominen 2010 Helsingfors Simsällskap -.-- 200 48.90 +3.29
3 Vilma Päivärinta 2009 Cetus Espoo -.-- 200 48.91 +3.30
4 Emma Grönberg 2010 Cetus Espoo -.-- 154 53.41 +7.80
5 Iida Pahkala 2010 Gladius Kirkkonummi -.-- 144 54.52 +8.91
6 Ava Herranen 2009 Gladius Kirkkonummi -.-- 139 55.17 +9.56
7 Ines Kuorilehto 2009 Gladius Kirkkonummi -.-- 138 55.41 +9.80
8 Almaleena Mänttäri 2009 Cetus Espoo -.-- 134 55.89 +10.28
9 Elsaliisa Mänttäri 2009 Cetus Espoo -.-- 120 58.06 +12.45
10 Lumi-Tuulikki Parkkonen 2009 Hyvinkään Uimaseura -.-- 116 58.69 +13.08
11 Mette Borremans 2011 Nurmijärven Uinti -.-- 107 1:00.27 +14.66
12 Viivi Heikkinen 2009 Uinti Hyvinkää -.-- 105 1:00.67 +15.06
Event official at: 26.10.2019 16.21.06
Event 2, 50m Rintauinti T10, T12, N 11-12 years - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Anita Mäkinen 2007 Nummelan Kisaajat -.-- 390 39.17
2 Silvia Koskela 2007 Järvenpään Uintiklubi ry -.-- 269 44.36 +5.19
3 Esther Reunala 2007 Octopus Lohja -.-- 265 44.58 +5.41
4 Anni Kahlos 2008 Gladius Kirkkonummi -.-- 230 46.71 +7.54
5 Nelly Åström 2008 Cetus Espoo -.-- 225 47.02 +7.85
6 Lotta Martikainen 2008 Cetus Espoo -.-- 214 47.83 +8.66
7 Iiris Myllymäki 2008 Cetus Espoo -.-- 209 48.19 +9.02
8 Minni Kovalainen 2008 Cetus Espoo -.-- 203 48.66 +9.49
9 Lotte Borremans 2008 Nurmijärven Uinti -.-- 203 48.71 +9.54
10 Anna Ryhänen 2008 Cetus Espoo -.-- 203 48.73 +9.56
11 Kiti Nurmi 2007 Octopus Lohja -.-- 194 49.45 +10.28
12 Fanni Mäkelä 2007 Gladius Kirkkonummi -.-- 190 49.75 +10.58
13 Juliet Bärling 2008 Kimito Sportförening -.-- 184 50.29 +11.12
14 Ronja Pyrhönen 2008 Cetus Espoo -.-- 174 51.26 +12.09
15 Alisa Koivunen 2007 Octopus Lohja -.-- 169 51.75 +12.58
16 Diana Levchenko 2008 Hyvinkään Uimaseura -.-- 165 52.12 +12.95
17 Pinja Kotakoski 2008 Cetus Espoo -.-- 159 52.83 +13.66
18 Alina Pesonen 2007 Octopus Lohja -.-- 154 53.36 +14.19
19 EMILIA HAVIA 2008 Octopus Lohja -.-- 144 54.55 +15.38
20 Eevi Saarinen 2008 Octopus Lohja -.-- 143 54.69 +15.52
21 Fanni Laakkio 2008 Cetus Espoo -.-- 127 56.91 +17.74
22 Raakel Rihte 2008 Cetus Espoo -.-- 122 57.66 +18.49
23 Ilona Lehtonen 2008 Gladius Kirkkonummi -.-- 117 58.42 +19.25
- Elin Louise Taipale 2007 Ekenäs Simsällskap -.-- DSQ SW 7.4
Event official at: 26.10.2019 16.21.06
Event 2, 50m Rintauinti T10, T12, N 13 and older - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Juulia Käräjämies 2003 Nummelan Kisaajat -.-- 532 35.33
2 Jenny Nieminen 2001 Hyvinkään Uimaseura -.-- 528 35.43 +0.10
3 Elli Lenkkeri 2006 Uinti Hyvinkää -.-- 506 35.92 +0.59
4 Saana Yritys 2003 Kampuksen Plaani -.-- 495 36.20 +0.87
5 Maija Hinkkala 2005 Riihimäen Uimaseura -.-- 467 36.90 +1.57
6 Mette Konttila 2001 Octopus Lohja -.-- 413 38.45 +3.12
7 Emilia Niemi 2005 Gladius Kirkkonummi -.-- 395 39.01 +3.68
8 Sonja Salmimies 2004 Nummelan Kisaajat -.-- 391 39.15 +3.82
9 Emma Loponen 2003 Simmis Wanda ry -.-- 358 40.31 +4.98
10 Auri Korpaeus 2006 Tuusulan Uimaseura ry -.-- 317 42.00 +6.67
11 Jasmine Errehani 2004 Simmis Wanda ry -.-- 315 42.06 +6.73
12 Ellen Kivistö 2005 Gladius Kirkkonummi -.-- 304 42.58 +7.25
13 Vilma Saarinen 2004 Octopus Lohja -.-- 301 42.73 +7.40
14 Vilja Rautell 2004 Octopus Lohja -.-- 299 42.79 +7.46
15 Ronja Loman 2002 Octopus Lohja -.-- 299 42.81 +7.48
16 Pinja Suominen 2006 Gladius Kirkkonummi -.-- 276 43.97 +8.64
17 Elsa Määttä 2006 Hyvinkään Uimaseura -.-- 266 44.51 +9.18
18 Elin Nordgren 2006 Kimito Sportförening -.-- 229 46.81 +11.48
19 Heli Havantola 2003 Nurmijärven Uinti -.-- 222 47.26 +11.93
20 Iisa Lavikainen 2006 Hyvinkään Uimaseura -.-- 214 47.88 +12.55
21 Kaisla-Kerttu Parkkonen 2006 Hyvinkään Uimaseura -.-- 205 48.51 +13.18
22 Ella Palovaara 2005 Octopus Lohja -.-- 204 48.65 +13.32
23 Waula Taimela 2005 Gladius Kirkkonummi -.-- 202 48.74 +13.41
23 Jeanette Ingberg 2006 Octopus Lohja -.-- 202 48.74 +13.41
25 Maija Häkkinen 2006 Octopus Lohja -.-- 199 49.03 +13.70
26 Aada Martikainen 2005 Simmis Wanda ry -.-- 176 51.01 +15.68
27 Amanda Munck 2006 Octopus Lohja -.-- 150 53.87 +18.54
28 Miina Huhtinen 2003 Octopus Lohja -.-- 119 58.14 +22.81
- Sini Taskinen 2005 Octopus Lohja -.-- DSQ SW 7.5
Event official at: 26.10.2019 16.21.06
Event 3, 200m Vapaauinti P15, M 15 and younger - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Nico Peltonen 2005 Hyvinkään Uimaseura -.-- 449 2:09.69
50m: 29.59
100m: 1:02.82
(33.23)
150m: 1:37.28
(34.46)
200m: 2:09.69
(32.41)
2 Martti Karesjoki 2004 Tuusulan Uimaseura ry -.-- 369 2:18.47 +8.78
50m: 30.32
100m: 1:06.22
(35.90)
150m: 1:43.42
(37.20)
200m: 2:18.47
(35.05)
3 Mikael Böckerman 2006 Gladius Kirkkonummi -.-- 367 2:18.70 +9.01
50m: 32.33
100m: 1:08.02
(35.69)
150m: 1:43.59
(35.57)
200m: 2:18.70
(35.11)
4 Samuel Rooke 2004 Uinti Hyvinkää -.-- 339 2:22.45 +12.76
50m: 31.99
100m: 1:08.42
(36.43)
150m: 1:46.09
(37.67)
200m: 2:22.45
(36.36)
5 Aaro Imppola 2006 Uinti Hyvinkää -.-- 297 2:28.87 +19.18
50m: 33.57
100m: 1:12.52
(38.95)
150m: 1:52.43
(39.91)
200m: 2:28.87
(36.44)
6 Jaska Schoenmakers 2004 Tuusulan Uimaseura ry -.-- 2:28.93 +19.24
50m: 33.49
100m: 1:11.52
(38.03)
150m: 1:51.87
(40.35)
200m: 2:28.93
(37.06)
7 Tommi Myllynen 2004 Nurmijärven Uinti -.-- 292 2:29.64 +19.95
50m: 33.55
100m: 1:11.76
(38.21)
150m: 1:51.99
(40.23)
200m: 2:29.64
(37.65)
8 Tuomas Nieminen 2004 Uinti Hyvinkää -.-- 281 2:31.70 +22.01
50m: 35.24
100m: 1:13.59
(38.35)
150m: 1:53.45
(39.86)
200m: 2:31.70
(38.25)
9 Noah El-Nagdy 2007 Cetus Espoo -.-- 267 2:34.13 +24.44
50m: 35.36
100m: 1:14.57
(39.21)
150m: 1:55.13
(40.56)
200m: 2:34.13
(39.00)
10 Nikolas Ruotsalo 2006 Octopus Lohja -.-- 2:35.72 +26.03
50m: 35.43
100m: 1:15.33
(39.90)
150m: 1:56.74
(41.41)
200m: 2:35.72
(38.98)
11 Ebbe Karlsson 2005 Kimito Sportförening -.-- 2:37.15 +27.46
50m: 36.74
100m: 1:17.23
(40.49)
150m: 1:58.50
(41.27)
200m: 2:37.15
(38.65)
12 Leo Tuomainen 2008 Cetus Espoo -.-- 2:37.52 +27.83
50m: 36.32
100m: 1:17.13
(40.81)
150m: 1:58.85
(41.72)
200m: 2:37.52
(38.67)
13 Severi Tammihovi 2009 Cetus Espoo -.-- 230 2:42.05 +32.36
50m: 37.62
100m: 1:19.46
(41.84)
150m: 2:02.09
(42.63)
200m: 2:42.05
(39.96)
14 Otso Johansson 2008 Cetus Espoo -.-- 2:47.72 +38.03
50m: 36.36
100m: 1:19.23
(42.87)
150m: 2:03.57
(44.34)
200m: 2:47.72
(44.15)
15 Eino Lantto 2008 Cetus Espoo -.-- 2:53.94 +44.25
50m: 39.43
100m: 1:25.13
(45.70)
150m: 2:11.42
(46.29)
200m: 2:53.94
(42.52)
16 Sasu Koivunen 2008 Octopus Lohja -.-- 2:56.68 +46.99
50m: 39.98
100m: 1:26.47
(46.49)
150m: 2:13.85
(47.38)
200m: 2:56.68
(42.83)
17 Erik Lillandt 2008 Cetus Espoo -.-- 3:06.30 +56.61
50m: 40.72
100m: 1:28.20
(47.48)
150m: 2:18.25
(50.05)
200m: 3:06.30
(48.05)
18 Nooa Koskela 2009 Cetus Espoo -.-- 3:27.26 +1:17.57
50m: 47.84
100m: 1:41.72
(53.88)
150m: 2:35.77
(54.05)
200m: 3:27.26
(51.49)
19 Max Wiksten 2008 Nurmijärven Uinti -.-- 3:28.42 +1:18.73
50m: 46.08
100m: 1:39.28
(53.20)
150m: 2:35.34
(56.06)
200m: 3:28.42
(53.08)
20 Alex Wiksten 2008 Nurmijärven Uinti -.-- 3:28.59 +1:18.90
50m: 45.79
100m: 1:40.57
(54.78)
150m: 2:36.75
(56.18)
200m: 3:28.59
(51.84)
21 Eemeli Kuusisto 2009 Nurmijärven Uinti -.-- 3:29.27 +1:19.58
50m: 46.17
100m: 1:40.21
(54.04)
150m: 2:36.08
(55.87)
200m: 3:29.27
(53.19)
22 Thomas  Brutel 2008 Cetus Espoo -.-- 3:47.00 +1:37.31
50m: 51.11
100m: 1:50.84
(59.73)
150m: 2:49.70
(58.86)
200m: 3:47.00
(57.30)
Event official at: 26.10.2019 16.40.16
Event 3, 200m Vapaauinti P15, M 16 and older - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Aleksi Kauppinen 2003 Tuusulan Uimaseura ry -.-- 428 2:11.79
50m: 29.81
100m: 1:03.21
(33.40)
150m: 1:37.67
(34.46)
200m: 2:11.79
(34.12)
2 Kasper Holopainen 2003 Nummelan Kisaajat -.-- 398 2:15.03 +3.24
50m: 30.97
100m: 1:04.70
(33.73)
150m: 1:39.99
(35.29)
200m: 2:15.03
(35.04)
3 Samuel Syrjänen 2002 Simmis Wanda ry -.-- 397 2:15.20 +3.41
50m: 30.40
100m: 1:04.39
(33.99)
150m: 1:39.90
(35.51)
200m: 2:15.20
(35.30)
Event official at: 26.10.2019 16.40.16
Event 4, 200m Vapaauinti T15, N 15 and younger - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Lumi-Ellen Luoma 2005 Uinti Hyvinkää -.-- 457 2:23.34
50m: 31.74
100m: 1:08.47
(36.73)
150m: 1:46.59
(38.12)
200m: 2:23.34
(36.75)
2 Elina Syvänne 2004 Tuusulan Uimaseura ry -.-- 389 2:31.27 +7.93
50m: 34.08
100m: 1:12.57
(38.49)
150m: 1:51.91
(39.34)
200m: 2:31.27
(39.36)
3 Janica Nieminen 2005 Uinti Hyvinkää -.-- 367 2:34.19 +10.85
50m: 34.08
100m: 1:11.84
(37.76)
150m: 1:52.50
(40.66)
200m: 2:34.19
(41.69)
4 Peppi Särkelä 2004 Simmis Wanda ry -.-- 354 2:36.06 +12.72
50m: 35.15
100m: 1:14.88
(39.73)
150m: 1:56.07
(41.19)
200m: 2:36.06
(39.99)
5 Ella Haavisto 2007 Gladius Kirkkonummi -.-- 322 2:41.10 +17.76
50m: 36.20
100m: 1:17.09
(40.89)
150m: 2:00.54
(43.45)
200m: 2:41.10
(40.56)
6 Eedi Imppola 2008 Uinti Hyvinkää -.-- 319 2:41.46 +18.12
50m: 36.71
100m: 1:18.61
(41.90)
150m: 2:01.76
(43.15)
200m: 2:41.46
(39.70)
7 Wilma Wallenius 2005 Uinti Hyvinkää -.-- 319 2:41.53 +18.19
50m: 36.53
100m: 1:17.62
(41.09)
150m: 2:00.25
(42.63)
200m: 2:41.53
(41.28)
8 Peppi Siurola 2004 Simmis Wanda ry -.-- 298 2:45.20 +21.86
50m: 36.76
100m: 1:19.37
(42.61)
150m: 2:02.46
(43.09)
200m: 2:45.20
(42.74)
9 Milja Vuori 2006 Octopus Lohja -.-- 283 2:48.14 +24.80
50m: 38.08
100m: 1:19.81
(41.73)
150m: 2:05.83
(46.02)
200m: 2:48.14
(42.31)
10 Senni Sevenius 2009 Hyvinkään Uimaseura -.-- 251 2:54.90 +31.56
50m: 39.79
100m: 1:24.95
(45.16)
150m: 2:10.53
(45.58)
200m: 2:54.90
(44.37)
11 Emmi Pernaa 2008 Cetus Espoo -.-- 240 2:57.69 +34.35
50m: 39.16
100m: 1:25.39
(46.23)
150m: 2:13.52
(48.13)
200m: 2:57.69
(44.17)
12 Emilia Elizaveta Karulina 2008 Cetus Espoo -.-- 237 2:58.30 +34.96
50m: 40.13
100m: 1:25.73
(45.60)
150m: 2:13.40
(47.67)
200m: 2:58.30
(44.90)
13 Hertta Lustig 2005 Octopus Lohja -.-- 229 3:00.41 +37.07
50m: 39.90
100m: 1:26.74
(46.84)
150m: 2:14.77
(48.03)
200m: 3:00.41
(45.64)
14 Helmi Oksa 2009 Nummelan Kisaajat -.-- 226 3:01.19 +37.85
50m: 42.40
100m: 1:30.18
(47.78)
150m: 2:17.59
(47.41)
200m: 3:01.19
(43.60)
15 Riina Jungell 2006 Octopus Lohja -.-- 222 3:02.31 +38.97
50m: 42.99
100m: 1:30.78
(47.79)
150m: 2:18.58
(47.80)
200m: 3:02.31
(43.73)
16 Nelly Åström 2008 Cetus Espoo -.-- 203 3:07.66 +44.32
50m: 41.08
100m: 1:29.10
(48.02)
150m: 2:19.54
(50.44)
200m: 3:07.66
(48.12)
17 Ronja Taskinen 2008 Cetus Espoo -.-- 197 3:09.57 +46.23
50m: 41.77
100m: 1:31.32
(49.55)
150m: 2:22.29
(50.97)
200m: 3:09.57
(47.28)
18 Vilma Päivärinta 2009 Cetus Espoo -.-- 197 3:09.74 +46.40
50m: 44.68
100m: 1:34.77
(50.09)
150m: 2:22.77
(48.00)
200m: 3:09.74
(46.97)
19 Elle Liikkanen 2009 Cetus Espoo -.-- 195 3:10.25 +46.91
50m: 43.12
100m: 1:32.33
(49.21)
150m: 2:22.59
(50.26)
200m: 3:10.25
(47.66)
20 Emma Grönberg 2010 Cetus Espoo -.-- 183 3:14.45 +51.11
50m: 42.12
100m: 1:34.06
(51.94)
150m: 2:26.04
(51.98)
200m: 3:14.45
(48.41)
21 Hanna-Mari Kuisma 2009 Nurmijärven Uinti -.-- 171 3:18.93 +55.59
50m: 43.99
100m: 1:35.56
(51.57)
150m: 2:29.46
(53.90)
200m: 3:18.93
(49.47)
22 Raakel Rihte 2008 Cetus Espoo -.-- 153 3:26.06 +1:02.72
50m: 46.60
100m: 1:39.82
(53.22)
150m: 2:33.26
(53.44)
200m: 3:26.06
(52.80)
23 Fanni Laakkio 2008 Cetus Espoo -.-- 149 3:28.08 +1:04.74
50m: 45.89
100m: 1:39.77
(53.88)
150m: 2:35.62
(55.85)
200m: 3:28.08
(52.46)
24 Emma Ranta 2009 Nurmijärven Uinti -.-- 110 3:50.13 +1:26.79
50m: 48.33
100m: 1:47.84
(59.51)
150m: 2:50.03
(1:02.19)
200m: 3:50.13
(1:00.10)
25 Almaleena Mänttäri 2009 Cetus Espoo -.-- 103 3:54.89 +1:31.55
50m: 54.01
100m: 1:55.55
(1:01.54)
150m: 2:58.26
(1:02.71)
200m: 3:54.89
(56.63)
- Anniina Jokiniemi 2006 Hyvinkään Uimaseura -.-- DSQ SW 4.4
- Vieno Hakakari 2009 Hyvinkään Uimaseura -.-- DSQ SW 4.4
- Lotta Juvonen 2008 Hyvinkään Uimaseura -.-- DSQ SW 4.4
Event official at: 26.10.2019 17.01.57
Event 4, 200m Vapaauinti T15, N 16 and older - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Maria Yritys 2002 Kampuksen Plaani -.-- 529 2:16.52
50m: 32.80
100m: 1:07.35
(34.55)
150m: 1:41.90
(34.55)
200m: 2:16.52
(34.62)
2 Laura Hautamäki 2002 Simmis Wanda ry -.-- 427 2:26.62 +10.10
50m: 33.12
100m: 1:10.53
(37.41)
150m: 1:49.24
(38.71)
200m: 2:26.62
(37.38)
3 Aava Mattila 2003 Simmis Wanda ry -.-- 417 2:27.75 +11.23
50m: 34.27
100m: 1:11.85
(37.58)
150m: 1:50.32
(38.47)
200m: 2:27.75
(37.43)
4 Susanna Kuisma 2003 Hyvinkään Uimaseura -.-- 323 2:40.83 +24.31
50m: 35.77
100m: 1:16.91
(41.14)
150m: 1:59.18
(42.27)
200m: 2:40.83
(41.65)
5 Annika Niemi 2000 Simmis Wanda ry -.-- 320 2:41.38 +24.86
50m: 34.67
100m: 1:15.49
(40.82)
150m: 1:58.58
(43.09)
200m: 2:41.38
(42.80)
Event official at: 26.10.2019 17.01.57
Event 5, 100m Rintauinti P12, P15, M 12 and younger - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Leo Mannonen 2007 Cetus Espoo -.-- 216 1:32.67
50m: 43.13
100m: 1:32.67
(49.54)
2 Tommy Palm 2007 Cetus Espoo -.-- 213 1:33.01 +0.34
50m: 44.95
100m: 1:33.01
(48.06)
3 Arttu Kaskimies 2008 Gladius Kirkkonummi -.-- 121 1:52.14 +19.47
50m: 54.67
100m: 1:52.14
(57.47)
4 Eetu Lahtinen 2007 Gladius Kirkkonummi -.-- 103 1:58.46 +25.79
50m: 55.66
100m: 1:58.46
(1:02.80)
5 Thomas  Brutel 2008 Cetus Espoo -.-- 83 2:07.15 +34.48
50m: 1:00.02
100m: 2:07.15
(1:07.13)
- Atte Malinen 2008 Cetus Espoo -.-- DSQ SW 4.4
- Oliver Autero 2008 Uinti Hyvinkää -.-- DSQ SW 7.6
- Kasperi Kenttä 2008 Hyvinkään Uimaseura -.-- DSQ SW 7.2
Event official at: 26.10.2019 17.10.37
Event 5, 100m Rintauinti P12, P15, M 13-15 years - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Joona Saarnio 2004 Järvenpään Uintiklubi ry -.-- 348 1:19.03
50m: 36.86
100m: 1:19.03
(42.17)
2 Aapo Tuhkanen 2005 Tuusulan Uimaseura ry -.-- 326 1:20.72 +1.69
50m: 38.51
100m: 1:20.72
(42.21)
3 Urho Käkelä 2005 Tuusulan Uimaseura ry -.-- 325 1:20.82 +1.79
50m: 38.14
100m: 1:20.82
(42.68)
4 Kasperi Miettinen 2006 Hyvinkään Uimaseura -.-- 282 1:24.80 +5.77
50m: 38.53
100m: 1:24.80
(46.27)
5 Matias Saarinen 2006 Salon Uimarit -.-- 259 1:27.14 +8.11
50m: 40.60
100m: 1:27.14
(46.54)
6 Verneri Lammassaari 2004 Octopus Lohja -.-- 224 1:31.44 +12.41
50m: 43.27
100m: 1:31.44
(48.17)
7 Jesper Dolk 2005 Nurmijärven Uinti -.-- 222 1:31.71 +12.68
50m: 44.82
100m: 1:31.71
(46.89)
8 Adrian Uggeldal 2005 Kimito Sportförening -.-- 111 1:55.45 +36.42
50m: 54.39
100m: 1:55.45
(1:01.06)
Event official at: 26.10.2019 17.10.37
Event 5, 100m Rintauinti P12, P15, M 16 and older - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Reko Patinen 1998 TaTu Tampere -.-- 508 1:09.68
50m: 31.92
100m: 1:09.68
(37.76)
2 Aleksi Seger 2001 Octopus Lohja -.-- 484 1:10.82 +1.14
50m: 32.79
100m: 1:10.82
(38.03)
3 Heikki Väkeväinen 2002 Gladius Kirkkonummi -.-- 407 1:15.00 +5.32
50m: 35.49
100m: 1:15.00
(39.51)
Event official at: 26.10.2019 17.10.37
Event 6, 100m Rintauinti T12,T15, N 12 and younger - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Anita Mäkinen 2007 Nummelan Kisaajat -.-- 390 1:25.34
50m: 40.59
100m: 1:25.34
(44.75)
2 Liinu Nevalainen 2009 Cetus Espoo -.-- 235 1:41.00 +15.66
50m: 47.78
100m: 1:41.00
(53.22)
3 Lotta Martikainen 2008 Cetus Espoo -.-- 222 1:42.92 +17.58
50m: 49.39
100m: 1:42.92
(53.53)
4 Nelly Åström 2008 Cetus Espoo -.-- 197 1:47.15 +21.81
50m: 50.68
100m: 1:47.15
(56.47)
5 Fanni Mäkelä 2007 Gladius Kirkkonummi -.-- 193 1:47.86 +22.52
50m: 50.85
100m: 1:47.86
(57.01)
6 Leonie Hildén 2008 Cetus Espoo -.-- 184 1:49.55 +24.21
50m: 49.90
100m: 1:49.55
(59.65)
7 Juliet Bärling 2008 Kimito Sportförening -.-- 178 1:50.85 +25.51
50m: 52.40
100m: 1:50.85
(58.45)
8 Viivi Valkama 2008 Octopus Lohja -.-- 156 1:55.69 +30.35
50m: 54.33
100m: 1:55.69
(1:01.36)
9 Kiti Nurmi 2007 Octopus Lohja -.-- 154 1:56.10 +30.76
50m: 51.44
100m: 1:56.10
(1:04.66)
10 Pinja Kotakoski 2008 Cetus Espoo -.-- 148 1:57.70 +32.36
50m: 55.14
100m: 1:57.70
(1:02.56)
- Iiris Myllymäki 2008 Cetus Espoo -.-- DSQ SW 7.6
- Maija Kuisma 2008 Hyvinkään Uimaseura -.-- DSQ SW 7.3
- Emmi Pohjonen 2009 Hyvinkään Uimaseura -.-- DSQ SW 4.4
Event official at: 26.10.2019 17.23.43
Event 6, 100m Rintauinti T12,T15, N 13-15 years - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Helmi Käkelä 2006 Tuusulan Uimaseura ry -.-- 499 1:18.59
50m: 37.14
100m: 1:18.59
(41.45)
2 Elli Lenkkeri 2006 Uinti Hyvinkää -.-- 499 1:18.62 +0.03
50m: 36.21
100m: 1:18.62
(42.41)
3 Saara Heinänen 2005 Tuusulan Uimaseura ry -.-- 409 1:24.01 +5.42
50m: 38.71
100m: 1:24.01
(45.30)
4 Marikki Vuorisalo 2005 Nummelan Kisaajat -.-- 392 1:25.15 +6.56
50m: 40.48
100m: 1:25.15
(44.67)
5 Laura Saarela 2006 Nurmijärven Uinti -.-- 332 1:30.01 +11.42
50m: 41.33
100m: 1:30.01
(48.68)
6 Inka Poikolainen 2005 Uinti Hyvinkää -.-- 314 1:31.67 +13.08
50m: 42.67
100m: 1:31.67
(49.00)
7 Aino Suominen 2006 Järvenpään Uintiklubi ry -.-- 314 1:31.74 +13.15
50m: 43.82
100m: 1:31.74
(47.92)
8 Janna Flinkman 2005 Octopus Lohja -.-- 287 1:34.48 +15.89
50m: 44.68
100m: 1:34.48
(49.80)
9 Mila-Helie Katajainen 2005 Nurmijärven Uinti -.-- 275 1:35.82 +17.23
50m: 45.42
100m: 1:35.82
(50.40)
10 Matilda Hirvonen 2006 Hyvinkään Uimaseura -.-- 198 1:46.89 +28.30
50m: 51.36
100m: 1:46.89
(55.53)
11 Amanda Munck 2006 Octopus Lohja -.-- 131 2:02.58 +43.99
50m: 55.65
100m: 2:02.58
(1:06.93)
- Maria Rautiainen 2004 Nummelan Kisaajat -.-- DSQ SW4.4
Event official at: 26.10.2019 17.23.43
Event 6, 100m Rintauinti T12,T15, N 16 and older - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Siiri Einiö 2003 Gladius Kirkkonummi -.-- 690 1:10.57
50m: 32.93
100m: 1:10.57
(37.64)
2 Juulia Käräjämies 2003 Nummelan Kisaajat -.-- 544 1:16.38 +5.81
50m: 36.29
100m: 1:16.38
(40.09)
3 Sara Myller 2003 Tuusulan Uimaseura ry -.-- 441 1:21.87 +11.30
50m: 38.73
100m: 1:21.87
(43.14)
4 Annika Niemi 2000 Simmis Wanda ry -.-- 289 1:34.30 +23.73
50m: 44.67
100m: 1:34.30
(49.63)
5 Heli Havantola 2003 Nurmijärven Uinti -.-- 224 1:42.57 +32.00
50m: 48.56
100m: 1:42.57
(54.01)
6 Emma Sevenius 2002 Nurmijärven Uinti -.-- 191 1:48.21 +37.64
50m: 52.27
100m: 1:48.21
(55.94)
Event official at: 26.10.2019 17.23.43
Event 7, 50m Vapaauinti P10, P12, M 10 and younger - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Elmo Kyytinen 2010 Nurmijärven Uinti -.-- 120 41.00
2 Nooa Koskela 2009 Cetus Espoo -.-- 111 42.05 +1.05
3 Casper Neste 2009 Uinti Hyvinkää -.-- 102 43.32 +2.32
4 Kasper Salmi 2009 Simmis Grani -.-- 102 43.35 +2.35
5 Jesper Arvela 2010 Hyvinkään Uimaseura -.-- 99 43.71 +2.71
6 Konsta Hiltunen 2009 Hyvinkään Uimaseura -.-- 95 44.27 +3.27
7 Nicolas Luoma 2010 Uinti Hyvinkää -.-- 92 44.83 +3.83
8 Niko Ruotinen 2010 Octopus Lohja -.-- 86 45.84 +4.84
9 Elias Boman 2010 Hyvinkään Uimaseura -.-- 85 45.95 +4.95
10 Eevert Saarinen 2011 Octopus Lohja -.-- 38 59.95 +18.95
- Lukas Kazak 2010 Hyvinkään Uimaseura -.-- DSQ SW 4.4
- Miko Lehto 2009 Hyvinkään Uimaseura -.-- DSQ SW 4.4
Event official at: 26.10.2019 17.33.59
Event 7, 50m Vapaauinti P10, P12, M 11-12 years - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Sisu Lahtinen 2007 Octopus Lohja -.-- 247 32.28
2 Noah El-Nagdy 2007 Cetus Espoo -.-- 238 32.67 +0.39
3 Noel Ehrlund 2007 Gladius Kirkkonummi -.-- 232 32.95 +0.67
4 Ville-Veikko Luomala 2007 Järvenpään Uintiklubi ry -.-- 231 32.99 +0.71
5 Alexander Lostedt 2007 Octopus Lohja -.-- 190 35.18 +2.90
6 Leo Tuomainen 2008 Cetus Espoo -.-- 189 35.29 +3.01
7 Sasu Koivunen 2008 Octopus Lohja -.-- 187 35.39 +3.11
8 Otso Johansson 2008 Cetus Espoo -.-- 184 35.59 +3.31
9 Eemil Hujala 2007 Cetus Espoo -.-- 180 35.83 +3.55
10 Bror Aron Uggeldal 2007 Kimito Sportförening -.-- 160 37.28 +5.00
11 Kaspar Ragnar Markus Varik 2007 Gladius Kirkkonummi -.-- 158 37.45 +5.17
12 Eino Lantto 2008 Cetus Espoo -.-- 155 37.64 +5.36
13 Mikko Salmi 2007 Nummelan Kisaajat -.-- 153 37.83 +5.55
14 Ahti Nikkari 2007 Kimito Sportförening -.-- 143 38.66 +6.38
15 Otso Jalli 2008 Gladius Kirkkonummi -.-- 141 38.89 +6.61
16 Daniel Mõsko 2008 Hyvinkään Uimaseura -.-- 125 40.45 +8.17
17 Atte Malinen 2008 Cetus Espoo -.-- 114 41.76 +9.48
18 Kasperi Kenttä 2008 Hyvinkään Uimaseura -.-- 107 42.55 +10.27
19 Julius Cario 2008 Gladius Kirkkonummi -.-- 88 45.49 +13.21
20 Thomas  Brutel 2008 Cetus Espoo -.-- 77 47.59 +15.31
- Joona Salminen 2008 Cetus Espoo -.-- DSQ SW 4.4
Event official at: 26.10.2019 17.33.59
Event 7, 50m Vapaauinti P10, P12, M 13 and older - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Joonas Cranston 2003 Nummelan Kisaajat -.-- 502 25.49
2 Henri Koski 2000 Gladius Kirkkonummi -.-- 465 26.14 +0.65
3 Benjamin Kangas 2002 Uimaseura Aquila -.-- 460 26.24 +0.75
4 Rasmus Virta 1998 Cetus Espoo -.-- 422 26.99 +1.50
5 Eero Asikainen 2004 Tuusulan Uimaseura ry -.-- 413 27.20 +1.71
6 Nico Peltonen 2005 Hyvinkään Uimaseura -.-- 405 27.38 +1.89
7 Nico Kulju 2006 Simmis Wanda ry -.-- 391 27.69 +2.20
8 Kasper Holopainen 2003 Nummelan Kisaajat -.-- 366 28.31 +2.82
9 Miska Törmi 2004 Octopus Lohja -.-- 319 29.63 +4.14
10 Samuli Seger 2005 Octopus Lohja -.-- 313 29.82 +4.33
11 Thomas Stenbacka 2002 Octopus Lohja -.-- 272 31.26 +5.77
12 Robert Cranston 2006 Nummelan Kisaajat -.-- 257 31.84 +6.35
13 Antti Huttunen 2006 Nummelan Kisaajat -.-- 242 32.48 +6.99
14 Mikko Forsberg 2004 Nummelan Kisaajat -.-- 213 33.88 +8.39
15 Mike Hongisto 2006 Octopus Lohja -.-- 211 34.02 +8.53
16 Topias Muhonen 2006 Octopus Lohja -.-- 205 34.36 +8.87
17 Kasper Borremans 2006 Nurmijärven Uinti -.-- 173 36.34 +10.85
18 Mico Liljeblad 2006 Octopus Lohja -.-- 108 42.49 +17.00
Event official at: 26.10.2019 17.33.59
Event 8, 50m Vapaauinti T10, T12, N 10 and younger - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Helmi Oksa 2009 Nummelan Kisaajat -.-- 221 37.89
2 Viktoria Tuominen 2010 Helsingfors Simsällskap -.-- 207 38.74 +0.85
3 Vilma Päivärinta 2009 Cetus Espoo -.-- 204 38.92 +1.03
4 Elle Liikkanen 2009 Cetus Espoo -.-- 201 39.09 +1.20
5 Aada Tuononen 2009 Cetus Espoo -.-- 172 41.19 +3.30
6 Ava Herranen 2009 Gladius Kirkkonummi -.-- 170 41.39 +3.50
7 Emma Grönberg 2010 Cetus Espoo -.-- 166 41.67 +3.78
8 Viivi Heikkinen 2009 Uinti Hyvinkää -.-- 150 43.13 +5.24
9 Lumi-Tuulikki Parkkonen 2009 Hyvinkään Uimaseura -.-- 137 44.42 +6.53
10 Ines Kuorilehto 2009 Gladius Kirkkonummi -.-- 124 45.94 +8.05
11 Ilona Antila 2010 Nurmijärven Uinti -.-- 119 46.59 +8.70
12 Almaleena Mänttäri 2009 Cetus Espoo -.-- 102 49.01 +11.12
13 Julia Olbert 2010 Nurmijärven Uinti -.-- 95 50.18 +12.29
14 Elsaliisa Mänttäri 2009 Cetus Espoo -.-- 92 50.66 +12.77
15 Mette Borremans 2011 Nurmijärven Uinti -.-- 88 51.36 +13.47
16 Estere Vecvagare 2009 Hyvinkään Uimaseura -.-- 64 57.26 +19.37
17 Amanda Kokkinen 2011 Hyvinkään Uimaseura -.-- 62 57.81 +19.92
Event official at: 26.10.2019 17.48.56
Event 8, 50m Vapaauinti T10, T12, N 11-12 years - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Sofia Oksa 2007 Nummelan Kisaajat -.-- 377 31.74
2 Ella Haavisto 2007 Gladius Kirkkonummi -.-- 362 32.17 +0.43
3 Silvia Koskela 2007 Järvenpään Uintiklubi ry -.-- 309 33.89 +2.15
4 Riinu Hotulainen 2008 Cetus Espoo -.-- 256 36.10 +4.36
5 Alisa Koivunen 2007 Octopus Lohja -.-- 243 36.70 +4.96
6 Emmi Pernaa 2008 Cetus Espoo -.-- 237 37.03 +5.29
7 Alina Pesonen 2007 Octopus Lohja -.-- 228 37.52 +5.78
8 Elin Louise Taipale 2007 Ekenäs Simsällskap -.-- 225 37.66 +5.92
9 Nelly Åström 2008 Cetus Espoo -.-- 221 37.91 +6.17
10 Ronja Taskinen 2008 Cetus Espoo -.-- 211 38.47 +6.73
11 Lotte Borremans 2008 Nurmijärven Uinti -.-- 210 38.55 +6.81
12 Leonie Hildén 2008 Cetus Espoo -.-- 195 39.52 +7.78
13 Kiti Nurmi 2007 Octopus Lohja -.-- 192 39.69 +7.95
14 Fanni Laakkio 2008 Cetus Espoo -.-- 172 41.18 +9.44
15 Ilona Lehtonen 2008 Gladius Kirkkonummi -.-- 157 42.42 +10.68
16 Eevi Saarinen 2008 Octopus Lohja -.-- 157 42.47 +10.73
17 Raakel Rihte 2008 Cetus Espoo -.-- 155 42.61 +10.87
18 Sophie Storbjörk 2008 Octopus Lohja -.-- 152 42.96 +11.22
19 EMILIA HAVIA 2008 Octopus Lohja -.-- 147 43.42 +11.68
20 Viivi Valkama 2008 Octopus Lohja -.-- 121 46.33 +14.59
- Diana Levchenko 2008 Hyvinkään Uimaseura -.-- DSQ SW 4.4
Event official at: 26.10.2019 17.48.56
Event 8, 50m Vapaauinti T10, T12, N 13 and older - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Saana Yritys 2003 Kampuksen Plaani -.-- 561 27.79
2 Vilma Leppähaara 2005 Nummelan Kisaajat -.-- 538 28.18 +0.39
3 Mette Konttila 2001 Octopus Lohja -.-- 537 28.21 +0.42
4 Venla Sofia Suihkonen 2002 Octopus Lohja -.-- 533 28.28 +0.49
5 Lotta Linnea Partanen 2001 Nummelan Kisaajat -.-- 472 29.43 +1.64
6 Elli Lenkkeri 2006 Uinti Hyvinkää -.-- 448 29.95 +2.16
7 Ronja Loman 2002 Octopus Lohja -.-- 440 30.13 +2.34
8 Maria Yritys 2002 Kampuksen Plaani -.-- 440 30.14 +2.35
9 Sonja Salmimies 2004 Nummelan Kisaajat -.-- 422 30.55 +2.76
10 Saana Perkkiö 2005 Kampuksen Plaani -.-- 403 31.03 +3.24
11 Vilja Saarinen 2005 Uinti Hyvinkää -.-- 400 31.11 +3.32
12 Emma Loponen 2003 Simmis Wanda ry -.-- 388 31.42 +3.63
13 Vilja Rautell 2004 Octopus Lohja -.-- 372 31.86 +4.07
14 Inka Poikolainen 2005 Uinti Hyvinkää -.-- 364 32.10 +4.31
15 Jasmine Errehani 2004 Simmis Wanda ry -.-- 361 32.20 +4.41
16 Oona Kupari 2004 Octopus Lohja -.-- 358 32.28 +4.49
17 Janica Nieminen 2005 Uinti Hyvinkää -.-- 342 32.77 +4.98
18 Anniina Jokiniemi 2006 Hyvinkään Uimaseura -.-- 331 33.14 +5.35
19 Jeanette Ingberg 2006 Octopus Lohja -.-- 324 33.36 +5.57
20 Pinja Suominen 2006 Gladius Kirkkonummi -.-- 307 33.97 +6.18
21 Elsa Määttä 2006 Hyvinkään Uimaseura -.-- 298 34.30 +6.51
22 Aada Martikainen 2005 Simmis Wanda ry -.-- 295 34.44 +6.65
23 Peppi Siurola 2004 Simmis Wanda ry -.-- 290 34.63 +6.84
24 Waula Taimela 2005 Gladius Kirkkonummi -.-- 274 35.28 +7.49
25 Vilma Saarinen 2004 Octopus Lohja -.-- 273 35.34 +7.55
26 Jenna Saarinen 2001 Simmis Wanda ry -.-- 260 35.92 +8.13
27 Maija Häkkinen 2006 Octopus Lohja -.-- 211 38.51 +10.72
27 Nelli Salonen 2005 Nummelan Kisaajat -.-- 211 38.51 +10.72
29 Viliina Sundberg 2006 Nummelan Kisaajat -.-- 206 38.80 +11.01
30 Nea Karell 2006 Kimito Sportförening -.-- 193 39.65 +11.86
31 Miina Huhtinen 2003 Octopus Lohja -.-- 170 41.37 +13.58
32 Veronika Lauren 2006 Kimito Sportförening -.-- 167 41.60 +13.81
33 Hanna Lehtilä 2006 Octopus Lohja -.-- 147 43.39 +15.60
- Sini Taskinen 2005 Octopus Lohja -.-- DSQ SW 4.4
- Sonja Tarkiainen 2004 Uinti Hyvinkää -.-- DNF
Event official at: 26.10.2019 17.48.56
Event 9, 100m Perhosuinti P12, P15, M 12 and younger - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Severi Tammihovi 2009 Cetus Espoo -.-- 166 1:27.45
50m: 41.26
100m: 1:27.45
(46.19)
2 Noah El-Nagdy 2007 Cetus Espoo -.-- 141 1:32.22 +4.77
50m: 42.13
100m: 1:32.22
(50.09)
3 Voitto Vuorenjuuri 2007 Gladius Kirkkonummi -.-- 135 1:33.59 +6.14
50m: 41.74
100m: 1:33.59
(51.85)
4 Oiva Koppelmäki 2007 Hyvinkään Uimaseura -.-- 122 1:36.71 +9.26
50m: 44.44
100m: 1:36.71
(52.27)
5 Tommy Palm 2007 Cetus Espoo -.-- 118 1:37.95 +10.50
50m: 44.95
100m: 1:37.95
(53.00)
- Eetu Niemi 2007 Octopus Lohja -.-- DSQ SW 4.4
Event official at: 26.10.2019 17.55.03
Event 9, 100m Perhosuinti P12, P15, M 13-15 years - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Ukko-Pekka Luomala 2004 Järvenpään Uintiklubi ry -.-- 392 1:05.64
50m: 30.33
100m: 1:05.64
(35.31)
2 Matias Saarinen 2006 Salon Uimarit -.-- 260 1:15.31 +9.67
50m: 35.16
100m: 1:15.31
(40.15)
3 Jaska Schoenmakers 2004 Tuusulan Uimaseura ry -.-- 259 1:15.39 +9.75
50m: 35.38
100m: 1:15.39
(40.01)
4 Mike Hongisto 2006 Octopus Lohja -.-- 158 1:28.88 +23.24
50m: 40.59
100m: 1:28.88
(48.29)
5 Joona Jakoaho 2006 Hyvinkään Uimaseura -.-- 144 1:31.62 +25.98
50m: 42.29
100m: 1:31.62
(49.33)
6 Nikolas Ruotsalo 2006 Octopus Lohja -.-- 125 1:36.13 +30.49
50m: 42.88
100m: 1:36.13
(53.25)
7 Tuomas Nieminen 2004 Uinti Hyvinkää -.-- 95 1:45.29 +39.65
50m: 47.81
100m: 1:45.29
(57.48)
Event official at: 26.10.2019 17.55.03
Event 9, 100m Perhosuinti P12, P15, M 16 and older - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Arttu Vänttinen 1996 Uinti Hyvinkää -.-- 461 1:02.20
50m: 28.86
100m: 1:02.20
(33.34)
Event official at: 26.10.2019 17.55.03
Event 10, 100m Perhosuinti T12,T15, N 12 and younger - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Eedi Imppola 2008 Uinti Hyvinkää -.-- 245 1:27.22
50m: 39.79
100m: 1:27.22
(47.43)
2 Esther Reunala 2007 Octopus Lohja -.-- 234 1:28.61 +1.39
50m: 40.19