Syksyn viimeiset PSLY:n alueella
Syksyn  viimeiset 2013 muk. luk.  
Laji  Ennätys  Kunta Kylä Havaitsi
Pikkujoutsen  10.12.1984  Po  Sondby AJ ym
Metsähanhi  18.12.2000 Lo Niinijärvi Useat
Lyhytnokkahanhi 17.10.1982 Po  Storudden AJ
Tundrahanhi  2.12.2000  Lo Niinijärvi AJ,SS
Merihanhi  2.1.2000 lo Gäddbergsö AJ,SS
Kanadanhanhi  13.1.2001  Lo Hammarträsket AJ,RSu
Valkoposkihanhi  6.12.2013  Lo Haravankylä monet
Sepelhanhi  19.11.2008 Lo Aspskär PS
Ristisorsa  8.10.2004 Po  Söderskär GN
  8.10.2008 Po  Söderskär GN
Haapana  Talvehtinut      
Harmaasorsa  28.12.2008 Lo Aspskär MHy,AR,Jukka Haltimo, Eija Mainio
Tavi  Talvehtinut      
Jouhisorsa  Talvehtinut       
Heinätavi  14.10.2012 Pu Kantele ML
Lapasorsa  6.12.2004 Lo Sävträsk RRi,LH,S-OA
Punasotka  Talvehtinut      
Tukkasotka  Talvehtinut       
Lapasotka  29.12.2012 Lo Hästholmenin sula VRa
Haahka  23.1.1993  Po  Varlax MSj,TW ym
  23.1.1999 Po  Pellinki AJ,SS,MS
Allihaahka  18.1.2000 Po  Söderskär GN
Mustalintu  16.1.2001  Po  Emäsalo AJ,VH,SS
Pilkkasiipi  Talvehtinut       
Tukkakoskelo  Talvehtinut       
Viiriäinen 23.8.2008 Lo Paavalinkylä VRa,Marja Ratilainen
Kaakkuri  23.1.1992  Po  Varlaxudden JL,OL
Kuikka  17.1.1993  Po  Varlaxudden TW,MSj ym
Silkkiuikku  Talvehtinut       
Härkälintu  27.2.2005 Lo Hästholmsfjärden RSu
Mustakurkku-uikku  7.10.1985  Po  Söderskär  
Kaulushaikara  Talvehtinut      
Harmaahaikara  Talvehtinut       
Mehiläishaukka  9.10.1981  Po  Pellinki TP,J.Luuri
Ruskosuohaukka  16.10.1984  Po  kokonniemi AJ
  16.10.1999  Lo Aspskär HM,OOk,AR
Sinisuohaukka  16.1.2001  Lo Rönnäs RF
Niittysuohaukka 16.9.2012 La Lindkoski VRa, M. Ratilainen
Hiirihaukka  Talvehtinut       
Piekana  Talvehtinut       
Kalasääski  30.10.2009 Po  Pellinki, Tullandet RF,MS
Tuulihaukka  Talvehtinut       
Ampuhaukka  Talvehtinut       
Nuolihaukka  18.10.2000 Lo Lehtinen RF,PS
Muuttohaukka  14.1.1990  Po  Keskusta MS
Luhtakana  Talvehtinut       
Luhtahuitti  25.9.1983  Po  Ruskis AL,JL
Ruisrääkkä  25.9.2007 Po  Juhannusas SJ
Liejukana  20.10.2013  Po  Sikosaarentie MS, AW
  18.10.2006 Po  Ruskis ML
Nokikana  Talvehtinut       
Kurki  10.12.1982  La Lindkoski RRi
Meriharakka  16.10.2004 Lo Aspskär  
Pikkutylli  29.9.2009 Po  Ruskis PNT KE
Tylli  21.10.1991  Po  Söderskär  
Keräkurmitsa  18.9.1993 Po  Söderskär Karl Selin
Kapustarinta 27.10.2008 La Pukaro JTu
Tundrakurmitsa  25.10.2004 Po  Kummelskär RF,HE,PS
Töyhtöhyyppä  10.12.2000 La Heikinkylä TW,TH (AJ,SS)
Isosirri  7.10.1988  Lo Aspskär  
Pulmussirri  16.10.1985  Po  Söderskär GN
Pikkusirri  9.10.2008 Po  Söderskär GN
Lapinsirri  30.9.2007 La Lindkoski JTu
Kuovisirri  11.10.1985  Lo Aspskär  
Merisirri 29.12.2006 Po  Långören PK,IMu
Suosirri  8.11.2004 Po  Skvättan RF,HE
Jänkäsirriäinen  12.9.1996  Lo Niinijärvi RF,HE
Suokukko  18.10.2000 Po  Söderskär GN,MH
Jänkäkurppa  Talvehtinut       
Taivaanvuohi  17.12.1987  Pu Kk AJ
  17.12.2000 Lo Päronbotten RHy
Heinäkurppa 29.9.1990 La Heikinkylä MS
Lehtokurppa  28.1.2001 Po  Svartbäck H.Hassel
Mustapyrstökuiri 23.10.1985 Lo Sarvisalo TP
Punakuiri  17.10.2002  Po  Söderskär GN
Pikkukuovi  9.10.2000 Lo Aspskär PS
Kuovi  9.10.1981  Po  Pellinki TP,J.Luuri
  9.10.2011 Po  Söderskär GN
Mustaviklo  30.9.2005 Lo Aspskär HM,JSu
Punajalkaviklo  9.10.2013 Lo Aspskär MHy, MH, AR
Valkoviklo  27.10.2011  Lo Aspskär PS
Metsäviklo  23.9.2007 Po  Ruskis, Pohjoisniitty KE
Liro  1.10.1983  Po  Pikkupernajanlahti HS
Rantasipi  27.10.1999  Lo Hopom JSu,PS
Karikukko  27.9.2007 Pe Tiiskeri PK,IMu
Vesipääsky  12.9.1993  Lo Kolmikivi ASe,I.Korhonen
Leveäpyrstökihu 15.11.1997 Po  Söderskär GN
Merikihu  13.10.1996  Po  Söderskär GN,MH,HV
  13.10.1999  Po  Söderskär GN
  13.10.1999 Po  Kummelskär RF,HE,PK
Kihulaji 23.10.1999 Po  Kummelskär AJ,SS,HT
Pikkulokki  20.1.2008 Po  Emäsalo JyL,MkT,JoK,HJ
Naurulokki  Talvehtinut       
Selkälokki  6.12.1996  Lo Ahvenkoski AJ ym.
Pikkukajava 28.12.2013 Po  Emäsalon kärki RSu
Räyskä  17.10.1982  Lo Hamnskär TP ym.
Kalatiira  18.10.1986  Po  Söderskär GN
Lapintiira  21.10.2000  Po  Ruskis ML,SS
Kala/lapintiira 27.10.2008 Po  Emäsalo, Varlaxudden AJ
Mustatiira 15.9.2001 La Lapinjärvi AJ,JPi,JSu,RSu
Etelänkiisla 14.11.2005 Pe Aspskär PS
Ruokki  1.1.2001  Lo Busholmen RHä
Riskilä  Talvehtinut       
Uuttukyyhky  Talvehtinut       
Sepelkyyhky  Talvehtinut      
Turturikyyhky  22.10.2013 Po  Pirttisaari C-O Eklund, GN, C. Westerback
Käki  12.10.2013 Po  Rita JP
Suopöllö  6.11.2004 Lo Aspskär  
Sarvipöllö Talvehtinut       
Kehrääjä  8.10.2005 Lo Aspskär HM ym.
Tervapääsky  2.11.1986  Po  Stensböle AJ,LH,TW
Käenpiika  20.9.2008 Pe Fasarbyviken MSu,TMä,NA
Kangaskiuru  Talvehtinut       
Kiuru  Talvehtinut      
Törmäpääsky  3.10.1995  Po  Stensböle MV
Haarapääsky  29.10.1994  Lo Sjögård JSu
Räystäspääsky  1.11.1987  Lo Aspskär  
Metsäkirvinen  18.11.2012 Po  Grännäs JaL
Niittykirvinen  1.12.2000  Pe Niinijärvi Jsu
Lapinkirvinen  17.10.2008 Po  Kirkkokatu RS
Luotokirvinen  17.11.2007 Po  Långören PK,IMu
Keltavästäräkki  30.10.1980  Po  Rita AJ
Västäräkki  5.1.2001  Po  Långören  
Peukaloinen  Talvehtinut       
Rautiainen  Talvehtinut       
Punarinta  Talvehtinut       
Satakieli  19.9.1986  Lo Sarvisalo TP
Sinirinta  27.10.2002  Po  Hamari YHa
Mustaleppälintu 9.11.2012 Po  Söderskär PK,IMu
Leppälintu  25.10.1989  Po  Söderskär GN
Pensastasku  12.10.1985 Po  Pellinki AJ,JL
Kivitasku  27.10.1981  Po  Pellinki TP,J.Luuri
Laulurastas  1.2.2009 Lo Koskenkylä Jouko Olkio
Punakylkirastas  25.1.2009 Po  Keltavuokontie YHa
Kulorastas  Talvehtinut       
Pensassirkkalintu  9.9.1989  Po  Kummelskär AJ
Viitasirkkalintu 4.8.2006 Po  Pikkupernajanlahti SHj
Ruokokerttunen  12.10.2013 Po  Sköldvik TLe
Rytikerttunen  6.10.2010 Po  Lakasalmi Jouko Olkio
Luhtakerttunen 18.8.2001 Lo Sjögård JSu
Viitakerttunen  5.8.2012 Po  Smedsbacka TLe
Rastaskerttunen  25.9.2010 Po  Killingö Ari Linna
Kultarinta  2.9.2006 Po  Långören PK,IMu
Mustapääkerttu  Talvehtinut       
Lehtokerttu  3.11.1985  Lo Sarvisalo L.Pettay
Kirjokerttu  26.8.2006 Po  Långören PK,IMu
Hernekerttu  30.10.2003 Po  Tarkkinen AJ,RF
Pensaskerttu  7.10.1984  Po  Näsi TW
Idänuunilintu  27.8.1990  Lo Aspskär  
Sirittäjä  4.10.1998  Po  Söderskär GN
Tiltaltti  10.11.1990  Po  Kjällsund AJ
Pajulintu  19.11.2005 Lo Hamnskär JHi,T.Janhonen,J.Koskinen
Harmaasieppo  26.10.1996  Po  Pellinki SS
Pikkusieppo  20.10.1988  Po  Pirttisaari GN
Kirjosieppo  31.10.1981  Po  Porvoo JL
Kuhankeittäjä  1.10.2010 Po  Tolkkinen JyL
Pikkulepinkäinen  24.10.1984  Lo Söderby AJ
Mustavaris  Talvehtinut       
Punavarpunen  17.10.1999  Po  Rita TH
Lapinsirkku  17.11.2007 Po  Långörenin saaristo PK,IMu
Pulmunen  Talvehtinut       
Peltosirkku  28.9.1988  Po  Söderskär  
Pohjansirkku  15.10.1991  Lo Aspskär  
Pajusirkku  Talvehtinut       
RF 30.12.2014